Munk #9 2011

av Jim Sandberg 2. augusti 2011 16:04
Här är resultatlistan för munken den 28:e juli.

Luft 24°
Vatten 21°
Vind 2 Nordost

Placering Namn Tid
1 Johan Dahl 20:09
2 Peter Wahlberg 20:59
3 Per Ernström (ÖKS) 21:15
Roland Carlsson 21:17
5 Gabor Joó (ÖKS) 22:45
Petter Hukkanen (ÖKS) 22:59
Johan Senbom 25:50
Pentti Rydberg 25:51
9 Jonas Andersson 29:19
10 Zäta Zetterström 30:02
11 Sven Edblad 30:08
Stort tack till Inger o Lasse Nyström som var kvällens tidtagare!

Kategori: Munken Challenge

4.e plats i H22 K2 på SM

av Lars Modig 31. juli 2011 19:00

Johan & Peter följde upp lördagen med en fin 4:e plats bara dryga 2 minuter från bronset.


4 Johan Dahl & Peter Wahlberg KK Glid 01:37:48

Kategori:

Glid 1:a & 2:a på Maraton SM för veteraner!

av Lars Modig 31. juli 2011 12:56

Johan Dahl vann över alla veteraner vid SM K1 i Örebro, två blev Peter Wahlberg.

 

Klassindelat vart resultatet enl. nedan.

Plac. Klass Namn Tid

1 H40 Peter Wahlberg 1:40:12

 

1 H50 Johan Dahl 1:39:44

 

4 H60 Roland Carlsson 1:44:06

6 H60 Zäta Zetterström 1:49:01

 

 

Kategori: Tävlingsresultat

Munk #8 2011

av Jim Sandberg 21. juli 2011 22:06
Här är resultatlistan för munken den 20:e juli.

Luft 20°
Vatten 21°
Vind 2 Sydväst

Det blev en rafflande slutstrid mellan Peter Wahlberg och Johan Stridh.
Johan gick runt bara några meter innan mål och tävlingsledningen beslutade snabbt ge Johan en tid 2 sekunder efter Peter.
Placering Namn Tid
1 Peter Wahlberg 20:09
2 Johan Stridh (SKS) 20:11 
3 Roland Carlsson 21:36
Gabor Joó (ÖKS) 22:33
5 Lars Modig 22:35
Göran Ekberg 24:14
Carolina Axelsson 25:46
Caroline Rydberg 28:45
9 Jonas Andersson 28:57
10 Monica Rydberg 31:35
11 Sven Edblad 34:17
Återigen ett STORT tack till Inger o Lasse Nyström som var kvällens tidtagare!

Kategori: Munken Challenge

Nostalgitripp 2

av Jim Sandberg 20. juli 2011 13:48

Sven Edblad hade ett antal bilder tagna åren runt 1970 som nu finns att beskåda här.

Bilder 70-tal

Kategori: Bilder

SM tittlar för Rolle

av Lars Modig 18. juli 2011 17:38

Glid har skördat framgångar igen... Rolle knep guldet på både 500 & 5000m vid SM i Hofors.

Glid resultat från SM:

500m H60

1 Roland Carlsson KK Glid 2:08,04

5000m H60

1 Roland Carlsson KK Glid 24:19,12

500m H55

7 Håkan Tidner KK Glid 02:38,20

Kategori:

Munk #7 2011

av Jim Sandberg 14. juli 2011 00:01
Här är resultatlistan för munken den 13:e juli.

Luft 21°
Vatten 21°
Vind 1 Ost
Placering Namn Tid
1 Jim Sandberg 21:28
2 Lars Modig 21:29 
3 Göran Ekberg 23:53
Pentti Rydberg  24:21
5 Zäta Zetterström 25:54
Caroline Rydberg 28:28
Jonas Andersson 29:42
Sven Edblad 29:47
Stort tack till Inger o Lasse Nyström samt Lars Ekberg som var kvällens tidtagare!

Kategori: Munken Challenge

Munk #6 2011

av Jim Sandberg 12. juli 2011 22:22
Här är resultatlistan för munken den 6:e juli.

Luft 28°
Vatten 20°
Vind 2 Sydost
Placering Namn Tid
1 Johan Stridh (SKS) 20:38
2 Roland Carlsson 21:13 
3 Harris Östfalk (Vallentuna) 22:55 
Göran Ekberg  22:57
5 Carl Wassén (SKS) 23:20
Pentti Rydberg 24:50
Zäta Zetterström 26:16
Göran Svenstam 26:24
Monica Rydberg  31:11

Stort tack till Inger o Lasse Nyström som var kvällens tidtagare!

Kategori: Munken Challenge

Munk #5 2011

av Jim Sandberg 5. juli 2011 20:29
Här är resultatlistan för munken den 29:e juni.

Luft 25°
Vatten 21°
Vind 2 Sydväst
Placering Namn Tid
1 Johan Stridh (SKS) 20:12
2 Hannes Sterner (Fridhem) 20:17 
3 Roland Carlsson  20:41 
Jesper Tornebjer (Fridhem)  21:16 
5 Johan Hedman (SKS)  21:26 
K2 Roger o Marianne Steen  21:46 
Jim Sandberg  22:37 
Lars Modig  23:03 
Harris Östfalk (Vallentuna)  23:07 
10  Göran Ekberg  23:21 
11  Johan Roos (Fridhem) 24:03
12  Göran Pettersson (Fridhem) 24:38
13  Pentti Rydberg 24:46
14  Johan Senbom 25:41
15  Carolina Axelsson 25:50
16  Göran Svenstam 27:20
17  Sven Edblad 28:17
18  Elin Jägervall (Fridhem) 28:25
19  Caroline Rydberg 29:13
20  Jonas Andersson 31:50
21  Monica Rydberg 32:06

Stort tack till Inger o Lasse Nyström samt Lars Ekberg o Hans Helenius som var kvällens tidtagare!

Kategori: Munken Challenge

Munk #4 2011

av Jim Sandberg 22. juni 2011 23:15

Här är resultatlistan för munken den 22:a juni.

Ganska skvalpigt utanför båtklubben och i slutet av Tärnsund. Medvind på målrakan.

Luft 20°
Vatten 20°
Vind 3 Väst

Placering Namn Tid
1 Peter Wahlberg 20:56
2 Roland Carlsson 20:58
3 Jim Sandberg 23:25
4 Gabor Joó (ÖKS) 23:32
5 Lars Modig 23:45
6 Göran Ekberg  23:46 
7 Johan Senbom  26:06 
8 Marianne Steen  26:11 
9 Pentti Rydberg 26:13
10 Göran Svenstam  28:00 
11 Sven Edblad 28:22 


Stort tack till Carolina Axelsson och Lars Ekberg som var kvällens tidtagare!

Resultatlistor

 

Kategori: Munken Challenge

Kommentarer

Comment RSS